Tarihçe

1983-1990

Silter, 1983 senesinde, makina sektöründe imalatçı sıfatıyla Güngören’de küçük bir atölye ve Unkapanı’nda küçük bir ofis ile ticari hayatına başladı. 1986 senesinde, tekstil ve konfeksiyon sektöründeki hızlı gelişmelerin neticesinde, ana faaliyet konusunu bu alana kaydırma kararı aldı. Böylece bugün de tüm dünyada en fazla satılan endüstriyel tip buharlı el ütüsü olan ST/B 200 model ütüsünü SİLTER markası ile üretilmeye başladı.

 

1990-2000

Silter, bu yıllarda yaptığı atılımlar ve inovatif yaklaşımının sonucu olarak konfeksiyon sektörüne yönelik geliştirdiği yeni ürünler ve markalarıyla, alanında lider firmalar arasına girdi ve dünyanın en önemli endüstriyel tip buharlı ütü makinaları ve yedek parça ve aksesuarları üreticilerinden biri oldu.

İlk başta sektörün ihtiyacını ve taleplerini iyi analiz ederek Kazanlı Tip Buharlı Ütü üretimine başlayan Silter, bu yıllarda 1 litre (2000), 2 litre (2002) ve 3,5 litre (2035) modellerini Süper Mini adıyla piyasaya arz etti. El ütüsü ve mini kazanlı ütüleri hazır giyim imalatçılarının büyük bir ihtiyacına cevap verdi ve büyük ilgi gördü. Silter bu alanda yerli bir imalatçı olarak ortaya çıkmasıyla yabancı markaların pazar paylarını büyük oranda ele geçirerek bu almadaki ithalatın azalmasına ve ülkemize yönelik döviz kazancı oluşmasına katkı sağladı. Bu yıllarda endüstriyel tip Katlanabilir Model ütü masası da tasarlayarak piyasaya sürüldü.

Sektörün kaliteli ara mamul ve yedek parça ihtiyacını da çok iyi gören Silter, bu ihtiyacı gidermek için Silikon Hortum, Kondens Grubu, Mikrosiviç ile Türkiye’nin ilk ve halen tek yerli üretimi olan Alüminyum Teflon Altlık başta olmak üzere çeşitli yedek parça ve aksesuarların üretimine başladı. Bunun yanı sıra OLAB Solenoid Valfleri, COBRA Bimetal Termostatları ve MATER Basınç Şalterleri (Presostat) ürünlerinin Türkiye Temsilciliği’ni üstlendi.

İdare merkezini Merter’e taşıyan Silter, ürünlerini pazarlamak üzere Silpa A.Ş.’yi kurdu.

Silter, doksanların sonunda çok cesur bir karar vererek Kazanlı Tip Buharlı Ütü üretiminin evlere yönelik yeni modellerinin tasarlanması kararını aldı. O dönemle evlerde kazanlı tip buharlı ütü kullanma alışkanlığı olmaması bir tarafa, böyle hiçbir talep dahi yoktu. Talebi kendi oluşturmaya karar veren Silter, var olan modeller üzerinde, evlerin ihtiyaçları göz önüne alınarak değişiklikler yapılmasına ve bu yeni ürünün GAZZELLA ticari markası ile piyasaya sürülmesi planlandı ve ev tipi Gazzella Süper Mini 2003, 2004 ve 2036 serisi piyasaya sürüldü. Ürünler yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi gördü.

 

2000-2010

Silter, iki binlerin başında Güngören ve Merter’deki tüm idari ve imalat kadrosu Büyük Çekmece’deki 5000 m2’lik fabrika binasında birleştirildi.

Buharın olduğu her alanda olmayı ve bu alanda ürün geliştirmeyi ilke edinen Silter, ütüleme amacının dışında kullanılan ilk ürün serisini, kuyumcu imalatçıları, kartuş temizlemecileri ve diş protez laboratuvarlarına yönelik buharlı temizleme robotu olarak geliştirdi ve litre seçenekleriyle birlikte GOLDENTAL markası ile piyasaya arz etti.

Hazır giyim imalatçıları için ürettiği buhar fırçasını Süper Mini’ye entegre ederek askıda ütüleme robotu haline getiren Silter, ürünü litre seçenekleriyle FIRMİNİ markasıyla piyasaya sundu. Zaman içerisinde büyük bir ihtiyacı karşılayan ürün, bu gün de Türkiye’nin önde gelen hazır giyim markalarının perakende satış mağazalarında kullanılmaktadır.

Süper Mini modellerini daha da geliştiren Silter, 5 litre (2005), 7,5 litre ( 2075) ve 10 litre (2110) kazanlı tip buharlı ütülerini piyasaya sürdü.

En başından ihracat yapmayı hedefine koyan Silter, iki binli yılların başlarında ihracat hedeflerine ulaşmaya başladı.

Bu yıllarda Silter, hem hazır giyim sektörü hem de ev sektörüne yönelik atılımlarını ve ürün geliştirme faaliyetlerini eş zamanlı olarak yürüttü. Hazır giyim imalat sanayisine yönelik; masayla mini buhar kazanının entegre olduğu, patentli bir katlama mekanizmasına sahip olan katlanabilir ütü masalarını HARMONY markasıyla piyasaya sürdü. Yurtdışı pazarlardan gelen yoğun talepler nedeniyle Süper Midi serisi altında Tam Otomatik Buhar Kazanı’nı üretti.

Silter, Süper Mini ve teknik yedek parçalar için kullanacağı ikinci markası olan MAGMA‘yı piyasaya sürdü. Magma, özellikle yurtdışında piyasaya sürülen sahte ürünlerle rekabet etmede, Silter’in marka ve tasarımını kopyalamaya çalışan yerli ve yabancı firmalarla mücadele etmede büyük başarı sağladı. Silter, masa-paskala imalatçılarının ihtiyaçlarını tespit ederek Salyangoz Radyal Fan imal etmeye başladı ve POTENT markasıyla piyasaya sürdü.

Silter, ihtiyaç duyduğu elektronik araştırma & geliştirme birimini kurarak ürünlerine derinlik kazandırdı. Böylelikle, Silter Ar-Ge departmanları, mekanik ve elektronik Ar-Ge olarak iki ayrı kanaldan yürümeye başladı.

Elektronik Ar-Ge yatırımının kısa sürede semeresini gören Silter, sektörün ihtiyacı olan endüstriyel tip elektronik el ütülerini SAİB ve SİLECTRO markaları altında üreterek ve piyasaya sürdü.

Ev sektörüne yönelik ise çok sayıda yeni ürün geliştiren Silter, ilk olarak kazanlı minilerin üzerinde kullanmak üzere ev tipi el ütüsünü üretti. Akabinde altı farklı modeliyle Gazzella Süper Mini 2020 serisini, yeni nesil üç fonksiyonlu Buharlı Temizleme Robotu TRİO MİNİ’yi,  Gazzella Süper Mini 2030 ve 2040 modellerini piyasaya sürdü. Evlere yönelik ürün yelpazesini genişleten Silter, SQUAD markasıyla ev tipi masalar, HANG’N DRY markasıyla çamaşırlıklar, UP’N UP markasıyla da merdiven üreterek sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Ev tipi ürünlerini doğrudan pazarlamak üzere İVİ doğrudan satış organizasyonu kuruldu ve İVİ markasıyla evlere yönelik satış kadroları oluşturuldu. Tüm Türkiye’de oluşturulan 1200’ün üzerindeki Satış Temsilcisi ordusuyla doğrudan pazarlama başlatıldı.

Silter, üstün kalitesini ISO-9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi alarak taçlandırdı.

 

2010-2020

Silter, fabrika binasının yanındaki binayı satın alarak, imalat parkına yeni bir fabrika daha ekledi. Toplamda 25.000 metrekarelik fabrika büyüklüğüne ulaşıldı.

İVİ doğrudan pazarlama organizasyonu Silpa A.Ş. bünyesine dahil edildi ve reorganizasyona gidildi. İVİ’nin satış ağı 64 ilde 1800′den fazla satış temsilcisine ulaştı. Silter, bir süre İVİ SHINE markası altında Büyükçekmece tesislerinde kendi geliştirdiği formülleriyle Kozmetik imalatı gerçekleştirdi.

Silter hazır giyim ve ev sektöründeki büyümesine ve yeni ürün geliştirmesine hız kesmeden devam ettiği gibi SİLTRONİCS markası ile çok geniş bir imalat alanına ürün geliştirmeye başladı.

Öncelikle hazır giyim sektöründeki ihtiyaçlara cevaben yeni ürünler geliştirmeye devam eden Silter, SÜPER MAXİ adı altında yeni bir Kazanlı Tip Buharlı Ütü piyasaya sürdü. Kompakt bir tam otomatik buhar kazanı olarak tasarlanan ürün, Süper Mini boyutlarında ancak tam otomatik buhar kazanlarının tüm fonksiyonelliğini taşıyan ve sektöre yeni kapılar açacak bir ürün olarak geliştirildi. İki ütülü 10 litre (2110 CR) ve iki çıkışlı 3,5 litre (2035 MN) ile kendi ürünleri üzerinde yeni bir alan açan Silter, hazır giyim perakende mağazalarına yönelik geliştirdiği BİTSY MİNİ ütü ve TİNY MİNİ masa ile sadece imalat sahasında değil, perakende giyim mağazalarında da kullanılmak üzere yerini aldı. Endüstriyel tip el ütüsünü, ihtiyaca binaen hafifletilmiş olarak üretti. 1986 senesinde ilk defa ürettiği ürün olan ST/B 200 endüstriyel el ütüsünü bu gün çeşitleriyle beraber 30 ayrı modele ulaştı.

Goldental PROBLUE markası ile kuyumcu mağazaları için portatif bir buharlı temizleme makinası geliştirerek piyasaya sürdü.

Ev sektöründe ise ürün yelpazesini genişletmeye devam eden Silter, yeni model elektrikli BARBEKÜ, DUTY ve ON-BOARD markalarıyla ev tipi masa, aynı zamanda ütü de yapabilen kompakt bir ürün olan TRİOCLEAN buharlı temizlik robotunu piyasaya sürdü. Sektörün merakla beklediği klasik ev ütüsünü AZİMUT markasıyla üreterek önemli bir atılımı daha gerçekleştirmiş oldu.

Silter, SİLTRONİCS markası ile DOZAJLAMA CNC makinaları, Kontrol Üniteleri ve sarf malzemeleri üreterek yepyeni bir alana açıldı. Kozmetikten, otomotive, savunma sanayiinden gıda sanayiine kadar çok çeşitli sektörlerde imalat yapan firmaların ihtiyacı olan dozajlama ve otomasyon makinalarının imalatına başlayan Silter, bu alanda da hızla büyümeye devam etmektedir.

 

2021

Ülkemizde ve tüm dünyada 2020 yılında başlayan pandemi nedeniyle Silter, ürünlerinin yüzeylerdeki mükroorganizmaları yok edici ve sterilizasyon sağlayan özelliğini ortaya koyan çalışmalara hız verdi. Bu doğrultuda özellikle Fırmini, Triomini, Troclean ürünlerini özel bir laboratuvarda teste tabi tutan Silter, %99,99 oranında sterilizasyon sağlandığına dair belgelendirmesini elde etti.

Soluduğumuz havanın da mikroplardan arındırılarak sterilizasyonunun sağlanmasına yönelik çalışmasını hızlandıran Silter, UV teknolojisi kullanarak hava temizleyen makinasını ULTRAAİR markası ile üretti. Halen test aşamasında olan ürün kısa bir süre sonra piyasaya arz edilecek.

İlerlemesini ve yeniliklerini durmaksızın sürdüren Silter, bu gün , 25 fayda model/patentli ürünü, 76 tasarım tescilli ürünü, 55 marka tescili ve 200 üzerinde ürün çeşitliliğine sahihtir. Üretiminin %50’sini 82 ülkeye ihraç ederek ülkemize ve müşterilerimize katkı sağlamaya devam etmektedir.